top of page

Saç Kesimi

Güncelleme tarihi: 24 Ağu 2021

Özellikle kadınlar için en kıymetli aksesuarlardan biri olan saçlar her zaman güzel görünsün istenir. Saça uygulanan işlemlerin de iyi görünmesinin yolu bakımdan geçmektedir. Bakımlı saçlar için tabi ki belirli aralıklarla saç bakım kürleri uygulamak gerekir ancak bu tek başına yeterli olmamaktadır. Yapılan bakımları tamamlamanın, saçların güzel ve sağlıklı görünmesini sağlamanın en etkili yolu ise saç kesiminden geçmektedir. Yeni kesilmiş ya da kesim şekli henüz bozulmamış bir saç her zaman sağlıklı ve bakımlı görünecektir.

Neden Saç Kesimi

Saç keratin denilen bir yapıdır ve uzaması için içsel ve dışsal faktörlerin etkileri vardır. Yediğimiz gıdalardan kullandığımız saç maskesine kadar saçlarımızın uzama hızına etkisi vardır. Ancak her bir saç teli ayrı bir kıl hücresinden oluştuğu için uzama farklılıkları da gözleniyor olur. Öncelikle kestirmiş olduğunuz bir saç modelinin en fazla üç hafta dayanacağını biliyor olmak önemlidir. Üç ay sonunda kesimde çeşitli değişiklikler görülüyor olur. Bu değişiklikler bizler tarafından pek fark ediliyor olmasa da kuaförlerin direk dikkatlerini çekmektedir. Saçınıza basit bir fön çektirseniz bile kuaförünüzün içine tam olarak sinmeyecektir. Çünkü fönden elde edilecek optimum faydayı sağlayamamış olursunuz. Bu nedenle saçlarınız için belirli bir kesim programı oluşturuyor olmanız saçlarınıza yaptığınız her işlemin daha güzel görünmesini sağlayacaktır. Uzun saç ya da kısa saç belirli yüz şekillerinde ve ten renklerinde daha güzel durmaktadır. Bunlarla ilgili kuaförünüze danışarak çeşitli bilgiler bulmanız mümkün.

Uçlarından Aldırmak

Saçların sağlıklı uzaması için düzenli aralıklarla kestirilmesi gerektiği fikri her kadının aklında vardır. Hal böyle iken çoğu kadın saç kestirmekten çekinir. Kendi için faydalı olacak bir uygulamadan çekiniliyor olmasının tek nedeni de bazı kuaförlerin tutumlarıdır. Çoğu kadın kuaförlere gitmiş ve yalnızca uçlarından aldırmak istediği saçlarının gün sonunda 10-15 santim kısaldığını deneyimlemiştir. Bu kötü deneyimlerin yarattığı deformasyon kuaför salonlarına özellikle saç kestirmek için nadiren gidilmesine neden olmuştur. Ancak unutulmamalıdır ki artık eskiye nazaran müşteri memnuniyetinin ön planda tutulduğu bir uygulamalar dizisi ile karşı karşıyayız. Sonuç olarak da saçlarımızın uçlarından aldırmak istiyorsak sadece uçlarından alındığı ve kesinlikle daha kısa kesilmediği durumlarla iç rahatlığıyla kuaför sandalyesine oturabiliyoruz.

Doğru Kuaför

Saçlar her zaman için kadın bedeninde en dikkat çeken alanlardandır. Bu nedenle doğru bir saç kesimi yaptırmanız genel tavrınızda bir değişiklik yaratıyor olacaktır. Bununla beraber belirlediğiniz saç şeklini saçlarınıza uygulayacak kişi de oldukça önemlidir. Kuaförlük eğitimleri sırasında saçla ilgili birçok uygulama yapmış olsalar da her kuaför en güzel saç kesimini sağlayamaz. Örneğin bir kuaför iyi saç boyarken diğerinin sadece kaş şekillendirme tekniği iyi olabilir.

Saç sağlığı ve görünümü için belirli aralıklarla saçlarımızı kestirmenin en az saçlarımıza yaptırdığımız bakım kadar önemli olduğunu unutmayın. Ayrıca işinde uzman kuaförler özellikle mevsim değişikliklerinde saç kesiminin daha başarılı sonuçlara yol açtığını belirtmektedirler. Her saç şekline, rengine uygun bakım ve kesim önerileri almak için @ahmettunbul


41 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page