top of page

Ahmet Tunbul’ dan Evde Sağlıklı Saçlar Yaratmanın Sırları

Güncelleme tarihi: 28 Şub 2022

Saçlardaki yıpranmayı azaltmak ve sağlıkla parlayan ışıl ışıl saçları geri kazanmak için neler yapmalıyız yada neler yapmamalıyız? Yanlış yaptığımız alışkanlıklardan vazgeçmenin şimdi tam zamanı. Saç bakımını doğru yapmak için hangi alışkanlıklarımızdan kurtulmalı, nelere dikkat etmeliyiz? Merak edilen tüm bu soruların cevaplarını Saç Tasarımcısı Ahmet Tunbul’dan dinleyelim.Günlük rutinlerimizde yaptığımız yanlışlarla söze başlayan Ahmet Tunbul, suyun sıcaklığına dikkat etmemiz gerektiğini söyledi.

Çoğu kadın saçlarının duşta çok döküldüğünden şikayet eder. Yorucu bir günün ardından kendimizi rahatlatmak için arttırdığımız su sıcaklığı aslında saç derimiz ve saç köklerimiz için oldukça zararlıdır. Duş alırken her zaman ılık su kullanıp, saç derinize masaj yaparsanız saçlarınızın daha az koparak döküldüğünü göreceksiniz.


Saç derinize masaj yapın!


Ahmet Tunbul’un kendi salonunda da gözlemlediği gibi çoğu kadına kuaförleri sevdiren şey belki de yıkama esnasında yapılan o masaj. Kan akışı hızlandığı için sinirlerimiz yatışır ve kendimizi daha iyi hissetmemize neden olur. Kan akışı hızlandığından dolayı saç kökleri de harekete geçer ve bu da saçlarımızın daha sağlıklı ve çabuk uzamasına etki eder. Saçlarınıza masaj yapmak için kuaföre gitmeyi beklemeyin ve bakım rutininize saç masajını eklemeyi unutmayın. Düzenli yaptığınız zaman saçlarınızdaki değişimi siz de fark edeceksiniz.


İstanbul Bahçeşehir’de işlettiği güzellik salonunun konumundan söz eden Tunbul, ‘İstanbul’ da yaşıyoruz ve her gün büyükşehirin yarattığı trafik kirliliğiyle karşıkarşıyayız. Bu durum yalnızca bizleri değil saçlarımızı da büyük ölçüde etkiliyor’ dedi.


Kirli hava, günlük hayatın zorluğu ve hava şartları bizi olduğu kadar saçlarımızı da oldukça etkiler. Bu da saçımızın neminin kaybetmesine ve cansızlaşmasına sebep oluyor. Bu cansızlaşmanın önüne geçmek için saçlarımıza ihtiyacına göre nem takviyesi yapmalıyız. Haftada bir düzenli olarak uygulayacağınız Hindistan cevizi yağı saçınızı neme doyuracak ve daha canlı görünmesini sağlayacaktır.


Saçlarınızı her gün yıkamayın!


Yaptığımız bir diğer masum ama bir okadar da büyük yanlıştan söz eden Ahmet Tunbul,yanlış saç yıkama alışkanlıklarımızdan bahsetti. Yaz, kış farketmeksizin saçlarımızın daha temiz ve parlak görünmesi için her gün yıkıyoruz fakat aslında bilmeden saçlarımıza büyük bir zarar veriyoruz. Saçın beslenebilmesi için kendi yağına ihtiyacı var, siz saçınızı yıkadığınız zaman yağı kafanızdan atarak beslenmesine engel oluyorsunuz. Bu da saçın zamanla kurumasına ve cansızlaşmasına sebep oluyor. Fazla yıkamanın zararlarını sıralayan Tunbul, bu durumun önüne geçmek için bazı önerilerde bulundu; Saçınızı her gün yerine iki günde bir yıkayıp, aralarda da kuru şampuan kullanarak saçınızın beslenmesine izin verebilirsiniz.


Doğru saç bakım ürünleri seçin!


Biz salonumuzda her saç tipine özel bakımlar yapıyoruz diyen Tunbul, her saçın kendine özel olduğunu ve özel ihtiyaçları olduğunu söyledi. Saçlarınız için doğru saç bakım ürünlerini tercih edin. Eğer kuru bir saç yapınız varsa daha nemlendirici etkili şampuanları ve bakım ürünlerini tercih edin. Yağlanma sorununuz var ise yoğun bakım içeren ürünlerden uzak durun, bu ürünler saçınızı olduğundan fazla yağlandıracaktır.


Saçlarınızı ısıya karşı koruyun!


Yüksek ısı saçınıza tahmininizden çok zarar verir. Her duştam sonra saçlarınıza uyguladığınız düzleştirici, masa ve fön saçınızın kopmasına ve kırılmasına sebep olur. Bu durumu en aza indirmek için saçınıza uygulayacağınız bu işlemlerden önce kullanacağınız bir ısı koruyucu saçınızın bu aletlerden alacağı zararın azalmasına fayda sağlayacaktır.


Havlu kullanımı!


Duştan sonra saçlarımızı kalın havlularla çekiştirip sararak kurumaya bırakırız, ama bu saçlarımız için oldukça zararlıdır. Islak saçlar, kuru saçlardan daha hassastır ve böyle yaptığımız zaman saçlarımız kırılır ve koparak dökülmeye başlar. Bu durumu önlemek için saçlarınızı sarmak yerine ince ve pamuklu bir saç havlusuyla masaj yaparak saçınızdan ıslaklığı alabilirsiniz.


Şampuan kullanımı!

Şampuan saç bakımımızda en çok önem verdiğimiz ürün fakat çoğu zaman saçımızı daha çok temizlemesi için avuç dolusu şampuan kullanıyoruz. Bu da bilinçsizce yaptığımız hatalardan bir tanesi diyen Tunbul, ‘‘Saçımıza faydadan çok zarar veriyoruz’’ dedi. Genellikle şampuanlar konsantre yapıda oldukları için az miktar ürün kullanmanız saç sağlığınız için yeterlidir.


‘‘Doğru saç bakım ürünleri ile düzenli bakım yapmak saçınızı sadece dışardan besler. Oysa ki saçın içerden de beslenmeye ihtiyacı vardır’’ diyen Tunbul, bunun da en güzel yolunun sağlıklı beslenmekten geçtiğini söyledi.


Bol bol ve meyve tüketmenin yanı sıra omega 3 içeren gıdalar tüketmek saçınızı daha parlak ve canlı olarak uzamasına sebep olacaktır. Protein yönünden zengin gıdalar tüketirseniz, saçınızın güçlenmesine yardımcı olursunuz.


Sirkeli su ile durulama


Kepek gibi bir sorunla karşı karşıyaysanız saç derisini sirkeli su ile durulamak, saç derisinin hava almasını ve temizlenmesini sağlar. Böylece kepekten kurtulma sürecinizi hızlandırır. Haftada bir düzenli olarak uygulamak saçınızın daha canlı ve parlak gözükmesine yardımcı olacaktır. Diyen Ahmet Tunbul’ dan sirke önerisi de aldık; Tercihiniz elma sirkesinden yana olsun.14 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page